Határtalanul pályázat megvalósult:
- 2019-ben
- 2020-ban
- 2023-ban
- 2024-ben
Határtalanul 2024
Az ikervári Zichy Antónia Általános Iskola 7. osztálya 22 fő tanulóval és 2 fő kísérő pedagógussal május 6-7-én a „Határtalanul” programban „Csallóköz, Mátyusföld, Nyitra és Pozsony környékével” ismerkedhettek meg.
Első nap megtekintették a komáromi erődrendszer Duna bal partján lévő erődjét, az Óvárat, mely a török hódoltság idején végvárként funkcionált. Az 1594-es sikertelen török ostrom után kezdődött meg a komáromi erődrendszer kiépítése.
Ezt követően meglátogatták a Munka Utcai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolát Révkomáromba, ahol az ottani hetedik osztályosok mutatták be nekünk intézményüket.
Délután Gútára, a Kis-Duna régi medréhez utaztunk, ahol megtekintettük ahol k a különleges, úszó hajómalmot és Közép-Európa leghosszabb fedett fahídját, gyönyörű természeti környezetben.
Ezután ellátogatunk a Csallóközi Múzeumba, amely ma Dunaszerdahely legjelentősebb műemléke, benne régészeti és őstörténeti gyűjteménnyel. Az emeleten lévő kiállítás a táj népi építészetével foglalkozik, van itt korhű paraszti konyha és szoba, valamint martosi tisztaszoba. Az épületben helyet kaptak olyan munkaeszközök, amik például a kenderfeldolgozásnál, szövés-fonásnál vagy épp az aranymosásnál voltak szükségesek.
Az első nap utolsó állomásaként a bősi vízlépcsőnél jártunk. Szemügyre vettük a vízierőmű turbinarendszerét, a víztározót és a felvízcsatornát.
A második nap reggelén egy kultikus magyar kegyhelyet, Deáki ősi, Szűz Mária tiszteletére épített kéttornyos középkori templomát kerestük fel, majd Galántán ellátogatunk az Esterházy család ősi rezidenciájához, a neogótikus kastélyhoz, melynek hátsó épületegyüttesét 2021-ben újították fel. A kastélyparkban felkerestük Kodály Zoltán mellszobrát
Következő állomásunk Nyitra volt, ahol a püspöki várat és a Szent Emmerám székesegyházat tekintettük meg.
A második nap záróprogramjaként Alsóbodokon felkerestük az Esterházy János Zarándokközpontot.
Olyan területen jártunk ebben a két napban, ahol a magyaron kívül más szót nem nagyon hallottunk gyerekink megértették, hogy a magyarság határai nem érnek véget Magyarország határainál.
Határtalanul 2023
Iskolánk hetedikesei Horváth Tünde osztályfőnökükkel és Kovács Zsófia szociális segítővel a Magyar történelmi és kulturális kincsek nyomában Horvátországban és Szlovéniában körutazáson vesznek részt. A program 5 napos, és a Határtalanul pályázat keretében valósul meg.
Az első napon Csáktornyát és Varasdot tekintették meg, majd egy hosszabb buszozás után érkeztek isztriai szállásukra, a tengerparti Rabacra.
A Határtalanul pályázat horvátországi útjának második napján ma Lovranban, Abbáziában és Fiumeben (Rijeka) tekintettük meg a magyar vonatkozású emlékeket. Rabacról egy hosszabb utazás után érkeztünk Lovranba. Megcsodálhattuk Lovran villáit. Köztük azt, ahol Feszty Árpád elhunyt, melyet emléktábla jelez. Láthattuk Opatija tengerparti sétányát és a Markusovszky Lajos utolsó lakhelyéül szolgáló villát. Rijekában először a régi kikötőt néztük meg míves kikötői bójáival, majd a Baross Gábor és Jókai Mór emlékét idéző táblákat. Ezután fontos épületeket megtekintve sétát tettünk a történelmi belvárosban, majd az Óratorony alatt áthaladva eljutottunk a Szent Vitus dómtemplomhoz. Ezután Tersattoba látogattunk. Itt a tersattoi Szűzanya búcsújáró templomon át az ereklyekápolnába mentünk. A tersattoi várban tett séta során gyönyörködtünk az Adriára nyíló csodálatos panorámában. A busz ezután KRK szigetére szállított bennünket. Egész pontosan Omisaljba, ahonnét kora délután hajóútra indultunk. Hajóskapitányunk másfél órás kirándulásra vitt bennünket. Fáradtan, de nagyon sok új élménnyel gazdagodva tértünk vissza Rabacra.
Harmadik napunkon elhagytuk a tengert, és Horvátország fővárosában, Zágrábban tettünk városnéző sétát. Megtekintettük a káptalandombi Szent István székesegyházat, a mellette lévő Szűzanya szobrot, a városkapunál található Sárkányölő Szent György szobrot. A belvárosban tovább sétálva a Szent Márk-térre értünk, ahol a Szent Márk templom és a horvát parlament (Szábor) található Zsolnai cserepes tetővel. A Jellasics-téren szabadidős program következett. Zágrábi programunkat a Liszt Ferenc Intézet látogatásával zártuk. Mindezek után a fővárostól 8 kilométerre található Samobor kisvárosba utaztunk, ahol elfoglaltuk szàllásunkat. Vacsora előtt fél órás túrával felmásztunk a várhoz, vacsora után pedig sétát tettünk a belvárosban.
Határtalanul utunk negyedik napján Szlovéniába utaztunk. Ptuj (Potoly) ódon belvárosában tettünk sétát megtekintve az Orpheus emlékművet, a templomot, a városházát és a Szent Flórián szobrot. Hosszabb látogatást tettünk a Dráva partján álló gyönyörű várban. Ismét buszra szálltunk, és Bántornyán felkerestük az Árpád-kori templomot. Gyönyörű freskóinak megtekintése után Dobronak felé vettük az irányt. Itt felsétáltunk a Szent Vid kápolnához, a Szent Vid forráshoz, végül a Bakónaki-tóhoz. Újabb rövid buszozás után a horvát-szlovén-magyar hármashatárra túráztunk 384 méter magasra. Negyedik napunkat egy folinom vacsorával zártuk.
A Határtalanul pályázat keretén belül megvalósuló horvát-szlovén kirándulásunk utolsó napján először Felsőlendva várát tekintettük meg tárlatvezetéssel. Ezután ismét buszra szálltunk, és Lendvára utaztunk. A várban az állandó kiállítás mellett Zala György alkotásait, illetve a 9. Nemzetközi Fotóművészeti Szalon fotóit tekintettük meg. Újabb buszozás után a Szentháromság kápolna és a kilátó felkeresése következett a Lendva-hegyen. A hegyről leereszkedve a Magyar művelődési házat néztük meg a Makovecz téren. Utunk ezután már haza vezetett.
Nagyon sok élménnyel, új barátságokkal tértünk haza.
Köszönjük a bői gyerekeknek és a kollégáknak, az idegenvezetőnknek és a sofőrünknek, hogy remek csapatmunkával jó hangulatú kirándulást teremthettünk a bői és az ikervári gyerekeknek!
Horváth Tünde, osztályfőnök